Hlavní projekt semestru je tady, takže se do toho musíme pořádně pustit… A co to vlastně bude? Jestli znáte Oboru Hvězda, tak alespoň tušíte kde přibližně budeme plánovat. Jestli ale znáte Liboc, a nebo dokonce rybník Terezka, tak už jste hodně blízko.
Tento týden ve středu jsme se šli s ateliérem na místo činu. Tento projekt začíná u analýzy prostředí.
Jaká tedy je a byla Terezka? Mají ji lidi rádi? A čím a jak ji můžeme ještě zlepšit?
Rybník Terezka je oblíbené místo pro místní, kde tráví svůj volný čas ve všech ročních období skoro každý z okolí. Na jaře je Terezka a její okolí v rozkvětu. Láká lidi na procházky kolem svojí čiré hladiny a na posezení či malý piknik si sem chodí sedat rodinky či zamilované páry. V létě je Terezka velmi oblíbená, protože nabízí pro místí či návštěvníky osvěživou vodu, ve které se každý rád ochladí a může si zaplavat. Kolem rybníčku si rádi můžete posedět na dece pod stromem, či si roztáhnout ručník na trávě na sluníčku a opalovat se. Může se zdát, že takové místo bude v chladnějších období opuštěné. Opak je však pravdou. Kolem Terezky se na podzim obarví stromy do krásných barev a jako únik ze sídliště je procházka kolem rybníčku v sychravém či slunečného období po škole či práci velmi příjemné. V zimě se po zamrzlé hladině prohání ostré nože bruslí a u schůdků se objevují díry v ledu, které si tam připravují nadšení otužilci. Svah táhnoucí se nad Terezkou láká děti v zimě k sáňkování, k čemuž byl využíván i v historii. Z toho vyplývá, že Terezka je pro své okolí velmi důležitá. V tomto projektu, bych proto ráda zachovala její krásu a místa, která lidi již rádi využívají a navštěvují.
V historii si můžeme všimnout ze zachovalých map, že místo bylo velmi dlouho opuštěné a občas mělo zemědělské využití = zahrádkářská kolonie / obdělávaná políčka (od roku 1842 do roku 1938). K této mylšence se později vrátila Libóza, která na pozemku zřídila malou veřejnou zahrádku a tím navázala na krásnou historii tohoto místa. Je velmi těžké konkurovat významné a známé “hvěždě”, která tomuto místu sousedí. Postupem času a řekla bych, že přirozenou cestou se toto místo stávalo zákoutím, kam si může místní zajít na krátkou procházku (r. 1944). Tato parcela velmi dlouhou dobu pustla a nebyla udržována, protože pod vlastnictvím stavební firmy zde byly položeny kontejnery a různý odpad. S touto parcelou to nevypadalo moc dobře, ale budoucnost pro veřejný prostor v ní viděl magistrát hl. města Prahy, který tyto pozemky z velké části vlastnil. Tato myšlenka byla později rozvinutá roku 2016, kdy díky revitalizaci tohoto veřejného prostoru a využití přítoku potoku Světluška vznikla naše Terezka…
Co nejen z pozorování prostředí, ale i z historie můžeme poznat je, že Terezka si získala velmi rychle srdce místních. Mohlo by se dát vyčíst, že místo pro únik z města a setkávání se s přáteli potřebovala Liboc jako sůl.
Dalším důležitým faktorem analýzy je terén… Když si tedy prozkoumáme okolí Terezky, zjistíme, že rybník leží pod svahem. Vysoko položená Hvězda shlíží na rybníček, který si lebedí již pod mírným kopečkem. Ukrytá, ale zároveň všem přístupná je díky okolnímu terénu ideálně izolovaná od hluku okolí… Lidé, kteří pouze procházející skrz tento parčík zvolí spíše pohodlnější a rychlejší cestu, která vede po štěrkovité cestě na západní straně rybníku. Z toho vyplývá, že kolemjdoucí se pohybují spíše kolem západní strany Terezky, k čemu nasvědčuje i upravenější cesta. Pokud ale vyhledáváme soukromí či chceme výhled na okolí, vylezeme na kopeček na východu, odkud skvěle vidíme celou Terezku a můžeme se přitom schovat pod koruny stromů. Tuto část bych nazvala intimnějším zákoutím, což by bylo ideálním místem pro postavení plánované sauny.
Teď už tedy víme, že Terezku mají lidi opravdu rádi, že Terezka je pro svoje okolí velmi důležitá, ale čím bychom ji mohli ještě zlepšit?
Určitě bych se u svého projektu snažila držet moji první myšlenky: Hlavně zachovat místa, která lidi už využívají a tím zachovat tuto oblíbenou Terezku… A jak tedy plánuju pracovat s okolím a co do něj zasadím? Saunu a společenské místo = to je totiž definice Terezky = únik a společnost. Když se nad tím ale zamyslíme, tak tyto dvě stavby nejdou až tolik dohromady. Proto jsem udělala analýzu tras a frekventovanost cest, ze kterých jsem vybrala vhodná místa pro mé následující projekty. Jak ale budu dále postupovat, to ještě uvidíme. Ale můj prvotní návrh je jasný… sauna na izolovaném místě s výhledem a společenská stavba/ altán na místě, které přitáhne lidi…
Aničko, dobrý start! Jen tak dál, klidně se ještě mrkni na nějaké historické fotky. Do situace zkus doplnit co největší množství informací o místě. Určitě tam chybí informace o svažitosti pozemku, to je pro něj důležité.
OdpovědětVymazat